חיפוש
פעולות
Skip Navigation Linksעמוד הביתשירותים ופעולותאתר מעסיקיםהממשלה אישרה את הרפורמה בחיסכון הפנסיוני

הממשלה אישרה את הרפורמה בחיסכון הפנסיוני

שר האוצר והממונה על שוק ההון קיבלו את אישור הממשלה לקדם חקיקה לטובת החוסכים הכוללת הגברת התחרות, הוזלת עלויות, פישוט המערכת ומניעת פגיעה בחוסכים

ממשלת ישראל אישרה ביום א' לשר האוצר , משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, לקדם את הרפורמה בחיסכון הפנסיוני באמצעות חקיקה. הרפורמה שהגישו כחלון וסלינגר כוללת שורת צעדים שמטרתם להגביר תחרות, להוזיל עלויות ולמנוע פגיעה בחוסכים.

הצעדים המוצעים במסגרת הרפורמה פונים לכל הגורמים הנוגעים בחיסכון הפנסיוני ומתחלקים לשלושה תחומים עיקריים:

1. פישוט עולם החיסכון הפנסיוני

 • שירות "עקוב אחריי פנסיוני" - שירות זה נועד לצמצום החשבונות הלא פעילים בקרנות הפנסיה כאשר הכספים בחשבונות שאינם פעילים יועברו לחשבונו הפעיל של החוסך. המטרה היא לפשט את המערכת הפנסיונית, ליצור רצף ביטוחי, להפחית את עלויות הניהול והכיסויים הביטוחים ולמנוע תופעות של "כספים אבודים".

  בקרנות הפנסיה החדשות יש כיום כ-1.7 מיליון חשבונות לא פעילים המהווים 50% מהחשבונות בקרנות. סך הכספים המנוהלים בחשבונות אלה עומד על כ-25 מיליארד שקלים. ריבוי החשבונות הלא פעילים נובע, בין השאר, מכך שבשוק העבודה המודרני עובדים משנים בתכיפות מקום עבודה ולעיתים קרובות נפתחת לעובד תכנית פנסיונית חדשה בעת הצטרפותו למקום עבודה חדש. המהלך צפוי לחסוך לחוסכים דמי ניהול של עשרות מיליוני שקלים בשנה, אך מנגד חיסכון זה מגיע על גבם של עובדי הענף וחברות הביטוח.
 • הגברת השקיפות במוצרי החיסכון הפנסיוני - על ידי קביעת מוצרים אחידים בשוק, מתוך מטרה לפשט את שוק מוצרי החיסכון הפנסיוני, להגביר את יכולת ההשוואה והמיקוח ולהשפיע על קבלת ההחלטות של חוסכים. כיום, השונות בין מוצרי החיסכון הפנסיוני מקשה על חוסכים להשוות בין התכניות ומעקבת פיתוח תחרות בשוק.

  2. מניעת ניגודי עניינים של מעסיקים

  הרפורמה גורסת כי מעסיק לא יתנה את שיעורי ההפקדה לחיסכון פנסיוני בסוג המוצר. המטרה היא למנוע ניגוד עניינים של המעסיק (למשל, בבחירת הסדר אבדן כושר עבודה לעובד) ולאפשר לעובדים לבחור את המוצר הפנסיוני המתאים ביותר לצרכיהם. כיום, קיימת תופעה של שונות בשיעור תשלומי המעסיק לחיסכון הפנסיוני של העובד, בהתאם לסוג המוצר שבוחר העובד. מצב זה עלול להוביל לבחירת מוצר פנסיוני אשר אינו מתאים לעובד ולפגוע בהיקף החיסכון.

  3. פיתוח שוק הקצבאות

  על מנת להגדיל את היצע המוצרים בשוק, על ידי מתן אפשרות לקבלת קצבה מקופת גמל באמצעות משיכה תקופתית ורכישת ביטוח אריכות ימים ממבטח חיצוני. צעד זה ירחיב את מגוון המוצרים העומדים בפני חוסכים, יאפשר התאמה טובה יותר לצרכיהם, יגדיל את התחרות בשוק ויתרום להפחתת עלויות הניהול בתקופת הפרישה.

  שר האוצר, משה כחלון, אמר כי מדובר בצעד ראשון מתוך סדרת צעדים ברפורמה שנועדה להגביר את התחרות, להקל על ציבור החוסכים ולהוזיל עלויות בחיסכון הפנסיוני. "נבחן כל תחום שמצריך התערבות ונטפל בו בהתאם. הריכוזיות בענף החיסכון הפנסיוני בו 5 חברות גדולות שולטות בשוק הוא נושא המצריך טיפול. אנו בהחלט מתכוונים לטפל בו", אמר כחלון.

  הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הוסיפה כי הרפורמה נועדה להגביר את התחרות בשוק הפנסיוני ולשפר את מעמדם של החוסכים. "הרפורמה היא נדבך מרכזי בתכנית האסטרטגית של אגף שוק ההון. הצעדים המוצגים ברפורמה הם חלק מתכנית כוללת אשר בכוונתנו ליישם בתקופה הקרובה בשוק החיסכון הפנסיוני", ציינה סלינגר.

אנחנו כאן בשבילך

אנחנו כאן בשבילך
איך קוראים לך?
מה כתובת המייל שלך?
Phone Pref
מה מספר הטלפון שלך?
Venture Code