חיפוש
פעולות
Skip Navigation Linksעמוד הביתשירותים ופעולותאתר מעסיקיםהעלאת גיל הפרישה לנשים

העלאת גיל הפרישה לנשים

הסכמה בוועדת הכספים: גיל הפרישה לנשים יועלה בתנאי שיינתן מענה לנשים שעלולות להיפגע מכך,
יו"ר הוועדה משה גפני יוזם הצעת חוק לפיה גיל הפרישה יעלה בהדרגה לאורך עשר שנים | ההצעה תיתן פתרונות לנשים בנות 55 שלא עובדות, נשים בעבודות שוחקות ונשים עניות שעובדות ומשתכרות שכר נמוך

חברי ועדת הכספים של הכנסת תומכים בצורך להעלות את גיל הפרישה בהדרגה מ-62 ל-64, אבל מתנים זאת במציאת פתרון הולם לכל הנשים, לרבות אלו שעובדות במקצועות שוחקים, נשים עניות שמשתכרות שכר נמוך, נשים שלא עובדות או נשים שפוטרו טרם גיל הפרישה ועוד. זו פעם ראשונה בדיוני הוועדה שמסתמנת הסכמה מקיר לקיר בנושא גיל הפרישה
בדיון שהתקיים הביעו חברי הכנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה, תמיכה בצורך להעלאת גיל הפרישה, נוכח העלייה בתוחלת החיים. בהצעה תמכו גם נגה דגן-בוזגלו ממרכז אדווה לצדק חברתי ונציגת נעמ"ת גלי עציון.

נציגת לשכת העצמאים בישראל (להב), לילי לאה בורוכוב, העלתה את סוגיית הנשים העצמאיות ואשר הפתרונות שבהצעת החוק אינם קשורים אליהן.. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ביקש ממנה להעביר נייר עמדה בנושא על מנת לבחון אפשרויות למתן מענה לקבוצת נשים זו.

גפני הורה ליועצת המשפטית לוועדת הכספים לנסח הצעת חוק בעניין העלאת גיל הפרישה לנשים, עליה בכוונתו להחתים את כל חברי הוועדה. במקביל, קרא למשרד האוצר להצטרף למהלך ולגבש יחד עם הוועדה את הפתרונות שיאפשרו להעלות את גיל הפרישה.

בוועדה מסבירים כי היא שבה לדון בנושא לאחר סדרה של דיונים ולאחר חודשים רבים בהם שר האוצר לא העביר את עמדתו בעניין, אף שהיה אמור לעשות זאת לאחר שצוות מיוחד של האוצר הגיש את המלצותיו בנושא.

גפני פירט את העקרונות שינחו את הצעת החוק שבכוונתו לקדם תוך מתן מענה לנשים בנות 55 שלא עובדות ושאין להן מקום עבודה חלופי, נשים בעבודות שוחקות – שקשה להמשיך בהן, נשים עניות שעובדות ומשתכרות שכר נמוך. "לשלוש הקבוצות האלה צריך לעזור. העלאת גיל הפרישה תהיה לעשר שנים ולא כמו שהאוצר רוצה, לשמונה שנים".

על פי ההצעה, נשים תקבלנה במשך שנתיים דמי אבטלה מגיל 65 וכן מס הכנסה שלילי פי 2.5 מהרגיל לנשים עם שכר נמוך. נשים עובדות שמעוניינות לעבור הכשרה מקצועית כדי לשנות עבודה תקבל שובר לימודים ממשרד הכלכלה.

גפני ציין בהקשר להצעת החוק: "מקצוע שוחק זו הגדרה כללית שמי שנפגעת פיזית או מנטלית תהיה בתוך העניין. מדובר במיליארד שקלים, נוסף על המיליארד שקלים שהאוצר היה אמור לתת לעניין. המשמעות היא שאנחנו מעלים את גיל הפרישה, ולא משאירים אף אחת מבלי שניתנה לה תשומת הלב בחקיקה הזו. לו אני הייתי איש משרד האוצר שדואג לשר האוצר, הייתי מקבל את ההצעה הזו בשתי ידיים".

השר חיים כץ: העלאה מדורגת במשך 12 שנים לפחות

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, שהגיע ביוזמתו לדיון, הציע להעלות את גיל הפרישה לנשים באופן מדורג במשך 12 שנים לפחות – חודשיים בכל אחת מהשני הבאות. את ההצעה הוא הציע להחיל מאוגוסט 2018, תוך החרגה של כ-50 אלף נשים שלדבריו צפויות להיפגע מהעלאה: "15,469 נשים בקרנות הפנסיה הוותיקות שאינן פעילות לא ממשות את זכאותן לקצבה ובמקום לממש את זכאותן בקרוב הם יאלצו להמתין. יש עוד 35 אלף נשים שעבדות שישלמו מכיסן על העלאת גיל הפרישה כי יש להן אופציה להמשיך לעבוד ולקבל בונוסים מהביטוח הלאומי של 5% בשנה ועוד 1% פנסיוני שהן מאבדות. יש נשים שעובדות עד גיל 75, למה לא נותנים להן את הפנסיה המגיעה להן?״.

נציג אגף תקציבים באוצר, כפיר בטאט, ציין שנושא חשוב לאוצר מכיוון שהמגמות הדמוגרפיות לא מותירות ברירה. "העלאת גיל הפרישה תורמת רבות להשתלבות נשים מבוגרות בשוק התעסוקה. בעולם של פנסיה צוברת על כל שנת דחייה של העלאת גיל הפרישה יש השפעה של גידול ב-9% על הקצבה של האישה. זה מאוד משמעותי כדי שלנשים יהיה ממה לחיות לאחר הפרישה לאורך למעלה מעשרים שנה. אנחנו חוששים שחלק מהכלים יביאו לתוצאה הפוכה ולכן ההסתייגות שלנו. נבחן את הצעת גפני".

"צריך להיזהר עם המקצועות השוחקים"

בין התומכים במהלך גם ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני), שאמרה בדיון: "נמאס לי מההצגה הזו שבה שר האוצר שולח את הפקידים שלו ואנחנו מתעמתים איתו. מה שגפני הציע הוא נכון ומידתי". חברת סיעתה של יחימוביץ', ח"כ מיכל בירן, פנתה לנציגי האוצר: תנצלו את ההזדמנות הזו עם היוזמה של השר כץ ויו"ר ועדת הכספים".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "אני מודה ליו"ר ועדת הכספים שלוקח יוזמה, כשיש אנשים שבורחים מאחריות כמו שרואים כאן. במציאות היום יש להעלות את גיל הפרישה, אך בצורה מושכלת. אנחנו נבחנים מוסרית כחברה בדאגה שלנו לחלשים. על מנת שהחוק הזה יהיה מוסרי חייבים לדאוג לנשים מוחלשות".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) התייחס לנושא המקצועות השוחקים: "צריך להיזהר עם המקצועות השוחקים, כי זה עשוי להיות מבול שלא נוכל לעמוד בפניו וזה יתקע. אני רואה את שיירות הלוביסטים בדרך אל השר עם כל המקצועות 'השוחקים'".

גפני סיכם את הדיון: "לא נשאיר אף קבוצת נשים מאחור. לא אביא להצבעה אם יהיו נשים שיישארו בחוץ". "אני פונה לשר האוצר שלא ימסור את עמדתו בכתב ב-15 בנובמבר. אנחנו בעיצומו של דיון. ננסח הצעת חוק ואני קורא לאוצר לגבש את עמדתו ולקבל את עמדת ועדת הכספים. אני לא מתכוון להתמהמה עם העניין. לא אלך על העלאת גיל הפרישה אם לא יהיה פתרון לנשים החלשות ולכל קבוצות הנשים שעשויות להיפגע מכך".

אנחנו כאן בשבילך

אנחנו כאן בשבילך
איך קוראים לך?
מה כתובת המייל שלך?
Phone Pref
מה מספר הטלפון שלך?
Venture Code