חיפוש
פעולות
Skip Navigation Linksעמוד הביתחשוב לדעתהטבות מס לקראת פרישה - כל מה שצריך לדעת על תיקון 190

הטבות מס לקראת פרישה - כל מה שצריך לדעת על תיקון 190

חוסכים המתקרבים לגיל 60 יכולים להשקיע כספים פנויים בקופות גמל וליהנות מהטבות מס משמעותיות. מה חשוב לקחת בחשבון ועבור מי זה מתאים?

 

משרד האוצר מוביל בעשור האחרון רפורמות רבות לעידוד חיסכון לטווח בינוני וארוך. תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה היא רפורמה כזאת בדיוק. החוק נכנס לתוקף כבר ב2012 על מנת לעזור לאוכלוסיית החוסכים לקראת פרישה או בגיל פרישה לחסוך אף יותר - מעבר לחיסכון הפנסיה.

ניתן להשתמש בתיקון 190 במוצרים פיננסיים שונים (קרן פנסיה, קופות גמל או פוליסות ביטוח), אך רוב החוסכים יקבלו את מיטב היתרונות דווקא מקופות גמל היות והן מאפשרות מסלולי השקעה מגוונים עם תשואות יפות, נזילות גבוהה, ודמי ניהול יחסית נמוכים.

עבור מי זה מתאים?

השימוש בתיקון 190 מתאים בעיקר למי שרוצה אלטרנטיבה פשוטה ורווחית להשקעה של כספים פנויים, וקרוב לגיל 60. גם חוסכים צעירים יכולים להשתמש בתיקון 190, אך חשוב לזכור שהטבות המס והיתרונות של חיסכון זה ניתנים למימוש רק מגיל 60 ולכן זה עלול להיות פחות רלוונטי עבורם.

 

היתרונות של קופות הגמל לפי תיקון 190

 

מיסוי אטרקטיבי על השקעות בשוק ההון: נכון להיום, חוסכים יכולים להשאיר את הכספים שלהם בבנק ולקבל ריבית כמעט אפסית, או להשקיע אותם במכשירי השקעה ולשלם מס רווח הון בשיעור של 25%. תיקון 190 מאפשר לחוסכים להשקיע בקופת גמל וליהנות מתשואות יפות, ובהגיעם לגיל 60 ליהנות מהטבות מס חסרות תקדים: 0% מיסים במשיכת קצבה חודשית, או  15% מס רווח הון במשיכה הונית חד פעמית.

 

תשואות גבוהות, דמי ניהול נמוכים, מסלולי השקעה מגוונים: מעבר להטבת המס, קופות הגמל הם מוצר השקעה אטרקטיבי כשלעצמו. קופות אלו מציעות דמי ניהול נמוכים יחסית, ותשואות גבוהות היות והכספים מושקעים באפיקים רבים ומגוונים (שוק ההון, נדל"ן, נכסים לא סחירים) בארץ ובעולם. פיזור השקעות זה יוצר פיזור סיכונים יעיל יחד עם תשואות מרשימות.

 

מעבר בין דורי: כספים שנשארים בקופת הגמל מגיעים לשארים. במקרה שהחוסך נפטר לפני גיל 75, המוטבים יקבלו את מלוא הכספים בפטור מלא ממס רווח הון. במקרה והחוסך נפטר אחרי גיל 75, המוטבים יקבלו את האפשרות למשוך הכל ב15% מס רווח הון, או בקצבה חודשית ב0% מיסוי.

 

נזילות: חוסכים מעל גיל 60 יכולים למשוך את כל הכספים בכל רגע נתון.

 

מעבר פשוט בין מסלולים: מעבר בין מסלולים ובין קופות אינו נחשב אירוע מס.

 

ניהול מקצועי: קופות הגמל מנוהלות על ידי בתי השקעות מוכרים ומהימנים עם מוניטין רב שנים, ובפיקוח משרד האוצר.

 

 

איך ניתן ליהנות מהטבות אלו?

ישנם 2 תנאים שהחוסך צריך לעמוד בהם על מנת ליהנות מההטבות של תיקון 190: הגעה לגיל 60 וזכאות לפחות לקצבת "פנסיה מזערית" (פנסיה חודשית מעל ל4,500 ש"ח).

 

חוסכים יכולים להשקיע סכום חד פעמי בקופות גמל ולמשוך אותם בגיל פרישה. ניתן להתחיל קופת גמל בתיקון 190 מכל סכום שהוא, כאשר התקרה להפקדה היא כמה מיליוני שקלים.

 

במידה ויש לך עוד כמה שנים טובות לפרישה וחסכת סכום יפה שצובר בינתיים רק אבק בבנק, כדאי להכיר את תיקון 190, המאפשר לחוסכים המתקרבים לגיל 60 ליהנות מהשקעה נזילה עם הטבות מצוינות.

 

מתכנני הפרישה והפיננסים שלנו ישמחו לעמוד לרשותך על מנת לבדוק את אפיקי החיסכון הפנסיוני הטובים ביותר עבורך.

 

מעוניינים לממש את הטבות המס שלכם? השאירו פרטים ונבדוק את זכאותכם

מעוניינים לממש את הטבות המס שלכם? השאירו פרטים ונבדוק את זכאותכם
איך קוראים לך?
מה כתובת המייל שלך?
Phone Pref
מה מספר הטלפון שלך?
Venture Code