חיפוש
פעולות
Skip Navigation Linksעמוד הביתמאמריםהחזרי מס לשכירים: כך תדעו אם מגיע לכם כסף בחזרה

החזרי מס לשכירים: כך תדעו אם מגיע לכם כסף בחזרה

 

 מס הכנסה מנוכה מתלוש המשכורת שלכם מדי חודש, אבל חישוב הניכוי הוא שנתי. יצאת לחופשת לידה? הייתם בבית בין עבודות? עובדים בשתי עבודות? במקרים אלה ובמקרים רבים אחרים, ייתכן ומגיע לכם כסף בחזרה.

איך קורה שהמדינה מחזירה לכם כסף?

משנת 1961 המדינה גובה מס הכנסה מתושביה ביחס לרמת ההכנסה שלהם, ממנה מקישים את מדרגת המס בה העובד נמצא, ובנוסף לאלה מצטרפים ההטבות (נקודות זיכוי) שמקלות על גובה המיסים אותם העובד משלם - מגורים באזור עימות, אם יחידנית, כמות ילדים, נכות ועוד.

מאחר ואין אחידות בגובה ההכנסות, ועל אחת כמה וכמה כשחישוב גובה המס הוא שנתי בעוד שהמשכורת וניכויי המס ממנה הם חודשיים, נוצרים מקרים רבים בהם המדינה גובה מס עודף.

למה שתקבלו החזר מס על תקופה שישבתם בבית?

זכאות להחזרי מס על תקופת אבטלה היא ממש לא נספח לדמי האבטלה מביטוח לאומי. הכסף שמגיע למי שעבד בחלק מהשנה ולא עבד בחלק אחר ממנה, הוא בגין החודשים בהם עבד.

במקרה בו עובד התפטר או פוטר מעבודתו, ייתכן כי קיימת עבורו זכאות להחזר מס בגין הפרשי ניכוי מס שחושבו במקור.

הארכת חופשת לידה

חופשת הלידה הקצרה שמקבלת יולדת בארץ גוררת אחריה במקרים רבים מאוד הארכה של חופשת הלידה, על חשבון היולדת, במתכונת חל״ת (חופשה ללא תשלום). ליולדת אין הכנסות בתקופה הזו, וחישוב המס השנתי הופך באופן אוטומטי לשגוי.

הפער בין גובה המס אותו העובדת אמורה לשלם לבין מה שהיא משלמת בפועל, מקורו בחישוב לא נכון, או בהחלה לא מיידית של נקודות הזיכוי שמגיעות ליולדת באופן אוטומטי מרגע הלידה – שתי נקודות זיכוי במס עד שהילד מגיע לגיל 5.

החלפתם מקום עבודה? אולי מגיע לכם כסף חזרה

במידה והחלפתם מקום עבודה, ייתכן מאוד שאתם זכאים להחזר מס, שכן חשב השכר במקום העבודה הראשון חישב את ניכוי המס לפי גובה השכר אותו הייתם אמורים לקבל לאורך כל השנה ונקודות הזכות שלכם במס הכנסה, נתונים שעשויים להשתנות כשאתם עוברים למקום עבודה חדש, מה שמשנה את החישוב השנתי כולו.

שימו לב, גם על דמי אבטלה מביטוח לאומי אתם חייבים במס והביטוח הלאומי מנכה את המס מקצבה, כך שבמידה וקיבלתם דמי אבטלה בתקופה שבין העבודות, סביר להניח שתהיו זכאים להחזר מס על התקופה הזו, שכן דמי האבטלה שקיבלתם נמוכים מהמשכורת המקורית שלכם.

החזר מס על משיכת כספי פנסיה

משיכת כספי פנסיה שלא כדין מחויבת בתשלום מס של שלושים וחמישה אחוזים. עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן למשוך את כספי הפנסיה מבלי לשלם את מלוא סכום המס, או לחלופין, לקבל החזר מס במידה וכבר משכתם את קרן הפנסיה והמס נוכה. הדבר אפשרי במקרים בהם נקבעה נכות למושך הקרן או למי מבני משפחתו, במקרה של הכנסת משכורת מינימום של מושך הקרן ושל בן/ בת זוגו, או במקרה של מצב רפואי שמצריך סיוע כספי.

 

עובדים בשתי עבודות?

כששכיר עובד בשני מקומות עבודה, הוא יכול לעשות את אחת משתי הפעולות הבאות: לבצע תיאום מס מראש וכך בעצם לעדכן את רשויות המס בשינוי בהכנסותיו, או לא לבצע תיאום מס, מה שיגרור באופן אוטומטי ניכוי מס מקסימלי של עשרות אחוזים מהמשכורת המשנית שלכם.

חושבים שנגבה מכם מס עודף? בדקו את זכאותכם להחזר מס ללא עלות, ואנו נלווה אתכם עד לזיכוי חשבון הבנק שלכם.

 

לבדיקת זכאות להחזר מס

לבדיקת זכאות

ללא עלות לחץ כאן