חיפוש
פעולות
Skip Navigation Linksעמוד הביתחשוב לדעתהקלות במסלולי פריים במשכנתאות: אפשרות לחסוך כסף

הקלות במסלולי פריים במשכנתאות: אפשרות לחסוך כסף

הקלות במסלולי פריים במשכנתאות: אפשרות לחסוך כסף

הקלות במסלולי פריים במשכנתאות: אפשרות לחסוך כסף

ב - 17 בינואר, נכנסה לתוקף הנחיית בנק ישראל שמסירה את ההגבלה על נטילת משכנתא בריבית פריים. בפועל: עד שני שלישים מהמשכנתא יכולה להיות מורכבת מרכיב זה. אבל מה זה בעצם אומר והאם אפשר לחסוך?

ריבית פריים, נכון להיום, היא הרכיב הזול ביותר במשכנתא, אך זהו גם הרכיב אשר חושף את הלווה לעלייה בתשלום בתרחיש של עליית ריבית. אז מי יכול ליהנות מההקלה במסלולי פריים במשכנתא, איך ניתן לחסוך כסף, ומה חשוב לדעת לפני שעושים את זה?

 

מהי הלוואה בריבית שאינה משתנה (פריים)?
סוגי ההלוואות לדיור (מסלולי משכנתא) מתחלקים ל - 4 סוגים שונים: הלוואה בריבית משתנה לא צמודה, הלוואה בריבית משתנה צמודה, הלוואה בריבית קבועה צמודה, והלוואה בריבית קבועה לא צמודה. ריבית הפריים, היא ריבית הצמודה לריבית בנק ישראל, בתוספת מרווח של 1.5% ,וללא הצמדה למדד, אך היא בהחלט עשויה להשתנות בהתאם לשינוי הריבית אותה קובע בנק ישראל.

מועד שינוי הריבית של הלוואה מסוג פריים משתנה אחת לכמה שנים, לרוב, על פי תשואות אג"ח ממשלתיות. הלווה במסלול הלוואה בריבית שאינה משתנה, חשוף לסיכונים הנובעים מעליית תשואות האג"ח במועד שינוי הריבית, כלומר אחת לכמה שנים. בנוסף, הלווה חשוף לשינויים חודשיים במדד המחירים לצרכן.

 

מה משמעות ההקלה המסלולי פריים של בנק ישראל?
המשמעות העיקרית של השינוי היא שלווים המעוניינים לקחת משכנתא לרכישת דירה, יכולים לחלק את מסלולי ההלוואה בצורה שונה ממה שהתאפשר להם עד כה. בתשע השנים האחרונות ועד להנחיה החדשה של בנק ישראל, הבנקים אפשרו ללווים לקחת רק שליש מגובה המשכנתא במסלול ריבית פריים. נכון להיום משכנתא בריבית פריים היא הזולה ביותר מבין האלטרנטיבות. ההנחייה החדשה של בנק ישראל עשויה בפועל להוזיל את החזרי תשלומי המשכנתאות של לווים, על פי הערכות, במאות שקלים בחודש. עם זאת, קיים גם סיכון כי החזרי המשכנתא דווקא יתייקרו במידה והריבית תעלה.

 

האם ההנחייה החדשה תקפה גם למי שכבר לקח משכנתא?
באופן כללי ניתן לשנות את מסלולי המשכנתא על ידי מחזור משכנתא. מצד אחד, מחזור משכנתא במצב הנוכחי יכול לחסוך עבורך עשרות אלפי שקלים, אך בכל הנוגע למחזור משכנתא, חשוב לקחת בחשבון את גובה עמלת הפירעון המוקדם (סילוק מוקדם) אל מול מועדי פירעון המשכנתא שנקבעו מראש. סילוק משכנתא במועד הוא סילוק משכנתא ללא עמלה. חשוב לדעת שאי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

 

האם מסלולי המשכנתא האחרים צפויים להתייקר?
מאחר ורמת הסיכון אותו לוקח הבנק יורדת במסלול פריים, ומאחר והחשיפה לשינוי בריבית בעצם מעבירה את הסיכון מהבנק אל הלווה, מומחים בתחום אינם צופים התייקרות של רכיבי המשכנתא האחרים. בנוסף, שוק המשכנתאות נכון להיום הוא שוק תחרותי, בו הבנקים מתחרים על כל לקוח, מה שמעלה את הסבירות כי לא תירשם עליית מחירים ברכיבי המשכנתא האחרים, לפחות בזמן הקרוב.

 

אפשרות לחסוך בהוצאות ולחסוך לא מעט כסף
זוגות רבים אשר תכננו את הוצאות המשכנתא שלהם לפני ההנחייה החדשה של בנק ישראל, לא לקחו בחשבון את מאות השקלים שיכולים כעת להתפנות עבורם מדי חודש. אם תכננת הוצאות משכנתא בגובה מסוים, וכעת, לפני החתימה על משכנתא בבנק, או רגע לפני מועד סילוק המשכנתא וביצוע מחזור משכנתא שתגרום לך לחסוך לא מעט, כדאי לעצור ולחשוב מה היית רוצה שהכסף שחסכת יעשה עבורך?

נשמח לסייע ולבדוק האם משתלם לך למחזר את המשכנתא הקיימת לפרטים נוספים לחץ כאן >>

גם בביטוח משכנתא ניתן לחסוך סכומים לא מבוטלים. רוצה לקבל הצעה אטרקטיבית לביטוח משכנתא? באיילון נאמנים, נשמח לסייע לך. לפרטים נוספים לחץ כאן >>
אנחנו כאן בשבילך

אנחנו כאן בשבילך
איך קוראים לך?
מה כתובת המייל שלך?
Phone Pref
מה מספר הטלפון שלך?
Venture Code